Türkiye’nin Sofralık Zeytini Akhisar’dan

Türkiye’nin Sofralık Zeytini Akhisar’dan

MANİSA’nın Akhisar ilçesi, sofralık yeşil zeytin üretiminde liderliği yine kimseye bırakmadı. 13 milyon ağaçtan Türkiye’de üretilen yeşil zeytinin yüzde 70’ini tek başına karşılayan Akhisar, böylece ülke genelinde kurulan tüm sofralarda yer almayı başardı. Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, üreticinin zeytin ağacına büyük bir özveri ve şefkatle baktığını belirterek, “Bu emek ve el işçiliği benzeri olmayan Akhisar zeytinin yaratıyor. Her zeytin ve zeytinyağı aldığınızda evinize Akhisar’dan bir parça götürüyorsunuz. Türkiye, lezzetine sahip çıktı” dedi.

Yeşil zeytinin yanında siyah zeytin üretiminde yüzde 30’luk bir paya sahip olan Akhisar, bu yıl yine Olivtech Fuarı’na damga vuracak. Fuar İzmir’de, 26-29 Nisan 2017 tarihleri arasında düzenlenecek 7. Zeytin, Zeytinyağı, Süt, Süt Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı’na (Olivtech) Akhisar Ticaret Borsası ve Akhisar Ticaret Odası dev stant ile katılacak. 200 metrekarelik stant ile Akhisar’ın önde gelen üreticileri tarafından kurulacak tadım istasyonunda lezzet şöleni yaşanacak. Akhisar’ın zeytin ve zeytinyağı yine Akhisar’ın ünlü faytonu ile tanıtılacak.

DÜNYA LEZZETİ OLACAK

448 bin dekarlık üretim alanında 274 işletmede iyi tarım uygulamalarıyla kamuoyunda “Zeytinin Başkenti” olarak anıldıklarını söyleyen Alhat, “Yaklaşık 10 yıldır bu alanda son derece titiz bir çalışma yürüttük. Bu sürede zeytin ağacı sayımızı 13 milyona çıkardık. Ağaçlarının tam verime geçmesiyle sofralık zeytinde Türkiye’nin bir numaralı üretim merkezi haline geldik. Domat, Edremit, Gemlik Trilye ve Eğriburun cinsi zeytinde söz sahibiyiz. Artan üretimle bölgedeki yağ fabrikalarının sayısı da arttı. Türkiye’de girmediğimiz sofra yok. Artık Biz Türkiye’nin lezzetiyiz. Akhisar Zeytin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde de ilk yer teslimleri yapıldı. Hedefimiz dünyadaki tüm sofralarda yer almak. Dünyanın en iyi lezzeti olacağız” dedi.

FİYATI DEĞİL KALİTEYİ KONUŞUYOR

Akhisar’ın zeytin başkenti olması nedeniyle sektörde, “yön veren” bir konuma geldiğini, bu nedenle artık fiyat yerine kaliteyi konuştuklarına dikkati çeken Alhat, “Akhisar zeytini kalitede birinci sınıftır. Çünkü bizim üreticimiz, ağacına sevgiyle, şefkatle bakıyor. En iyi olgunlaşmış zeytini sabırla elde ediyor. Tüm bu emekler ve el işçiliği, benzeri olmayan Akhisar zeytinini yaratıyor” diye konuştu. Üretimde inovasyonu da devreye sokup bir çok yeniliği de ev sahipliği yaptıklarını ifade eden Alhat, Olivtech’deki Akhisar standında, hem Türkiye hem yurtdışından ziyaretçi ağırlayacaklarını belirtti.

Barış GEZİCİ / AKHİSAR (Manisa), (DHA)

Kaynak: Hürriyet

 

Your email address will not be published. Required fields are marked *