Zeytinyağı Hakkında

Zeytinyağı Hakkında

ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİ

Zeytinyağı üretiminde eskiden taş değirmenlerde yapılan sıkım işlemi günümüzde kontinü sistem kullanılarak yapılmaktadır.

Yakın zamana kadar iki fazlı olarak uygulanan işlem, Tarım ve Orman Bakanlığı mevzuatı doğrultusunda üç fazlı olacak şekilde güncellenmiş ve zorunlu kılınmıştır. Bu sayede, zeytinyağındaki antioksidan, besleyici ve aromatik bileşenler daha iyi korunmakta, soğuk sıkım (cold press) işlemi sorunsuz bir şekilde uygulanabilmektedir.

Zeytinin yetiştiği yörenin iklimi, toprak kalitesi, rakımı ile zeytinin özellikle el ile toplanması zeytinyağının kalitesini etkiler, rengini ve tadını belirler.

ZEYTİNYAĞI TÜRLERİ

1. Natürel Zeytinyağı

Zeytinin preste veya kontinü sistemde sıkılması ve çıkan yağın zeytin suyu ile zeytin posasından (pirina) ayrılması ile elde edilir. Natürel zeytinyağları 2 çeşittir:

a) Sızma zeytinyağı (Extra Virgin Olive Oil) : Natürel yağlar içerisinde en değerlisidir. En fazla % 0,8 (0,4 – 0,8) oleik asit içerir.

b) Natürel Birinci Zeytinyağı (Virgin Olive Oil) : Sızma zeytinyağı ile aynı özelliğe sahiptir ancak asit değeri yüksektir. % 0,8 ile % 2 arasında oleik asit içerir.

2. Rafine Zeytinyağı

Lampant denilen yüksek asitli veya doğrudan yemeye uygun olmayan natürel zeytinyağı alınmış zeytin hamurunun (posalarının) kimyasal yöntemle rafine edilmesiyle elde edilir. Rafinaj işlemi sonucunda, yağın asidi sıfıra indirilir, herhangi bir tadı ve kokusu kalmaz. Bu yağ olduğu gibi tüketilemez.

3. Riviera Tipi Zeytinyağı

Rafine zeytinyağına %20-%40 oranlarında natürel zeytinyağı katılarak elde edilen karışımdır. Asit oranı %1 veya % 1,5 olabilir. Yemeklerde kullanılır. Tadı benzese de besin değeri natürel zeytinyağına göre düşüktür. Fiyatı natürel zeytinyağına göre uygundur.

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI

Zeytinyağı etkili bir antioksidan olup cilt hücrelerinin yenilenmesini ve sürekli sağlıklı kalmaları için gerekli olan mineralleri ve vitaminleri sağlar. Saç köklerini güçlendirir ve dökülmeyi azaltır. Bünyesinde A ve E vitaminleri ile fitoserol maddesi bulunduran zeytinyağı; diyabet, kolesterol, Alzheimer gibi rahatsızlıklara ve sindirim sistemine iyi gelir.

Your email address will not be published. Required fields are marked *